A komolyabb szabadidősportban és az élsportban elengedhetetlen a folyamatos fejlődés, a jobb teljesítményre törekvés, miközben kiemelten fontos a megfelelő rehabilitáció és a sérülések megelőzése is. Mit szólnál, ha kiderülne, hogy ezek elérése nem csak hasraütésszerűen történik, hanem a teljesítményed maximalizáláshoz szükséges paraméterek könnyen mérhetők és kimutathatók?
Miért van szükség sportteljesítmény mérésre?
A megfelelő sportdiagnosztika segít az élsportolóknak és vesenyeken induló, egyesületi keretek között edző sportolóknak, illetve a velük dolgozó szakembereknek kimutatni az erősségeket és gyengeségeket. Nyomon követhető a teljesítmény, fejlődés és a korosztályhoz mért fejlettség is. A sportteljesítmény mérés gyerekek és felnőttek számára is biztosítja a pontos adatokat, amiket felhasználva fokozható a sportteljesítmény.
Sportsérülést szenvedtél? Esetleg csapatot váltottál?
Ezekkel a teljesítmény mérésekkel az edzésbe is könnyen vissza tudsz rázódni mert kiemelt helyen van nem csak a jobb teljesítmény, de a megfelelő rehabilitáció is.
Milyen gyakran érdemes mérni?
Az adott motoros képességtől függ a mérés gyakorisága. Vannak képességek, aminek mérését ritkábban (évente, félévente) kell elvégezni. Ezek segítenek feltérképezni a sérülés rizikófaktorait, valamit a hosszútávú fejlődést monitorozzák. Vannak készenléti állapotról adatokat közlő mérések, amit napi szinten alkalmazhatunk.
Mit mérünk?
1. csoport: Humánbiológiai mérések, melyekkel meghatározhatók, hogy genetikailag milyen sportágakra vagy a legalkalmasabb és a válaszott sportághoz hogyan fejleszthető a testalkat.
2. csoport: Mozgásminőség szűrés. Ezzel a vizsgálatsorozattal kiszűrhetők a gyengébb pontok, így ezek fejlesztésével megelőzhetők a sérülések, sportolás során jelentkező fájdalmak.
3. csoport: Erőtesztek
4. csoport: Robbanékonyság mérés
5. csoport: Energiarendszer mérés, amelyből kiderül, hogy milyen intenzitású edzéssel tudod kihozni magadból a maximális teljesítményt, mennyire lehetsz gyors.