Mit csinálj, amikor VÁLLalhatatlan a fájdalom?

  • Blog

A vállfájdalom az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, amely számos ember életét megnehezítheti. Fiatalokat, időseket, aktív vagy ülő életmódot folytatókat – a vállfájdalom bárkit érinthet.

Ha vállízületről beszélünk, akkor elsősorban a lapocka és a felkarcsont kapcsolódására gondolunk. A vállfájdalom általános probléma, a derékproblémák után a leggyakoribb ok, amivel fizioterapeutához fordulnak a betegek. A vállfájdalom korlátozza a mindennapi tevékenységeket, a munkavégzést és akár az alvást is. Fontos figyelni a tüneteket, mert ha időben kezeljük, gyakran könnyebben orvosolható a probléma. A rendszeres testmozgás, a megfelelő testtartás és az izmok erősítése segít megelőzni vagy enyhíteni a vállfájdalmat.

Váll ütközési szindróma (subacromialis impingement) amelyet az ínak és szövetek összenyomódása okoz a vállízületben

Ez 40-50 éves kor között a legjellemzőbb, de fiatal sportolóknál és fizikai munkát végzőknél is előfordul. A páciensek fájdalmat éreznek a hétköznapi tevékenységek során a vállban, ami a felkarba (m. deltoidtus tapadása felé) sugárzik. Sokszor rossz alvásra panaszkodnak, többször felébrednek a fájdalomra és nem tudnak az érintett oldalra fordulni. A kar oldalemelésénél a mozgásív középső szakaszán jelentkezik a probléma.

Mik okozhatják a problémát?

  1. Túlzott használatból adódó, ismétlődő mozdulatok, különösen a fej fölötti tevékenységek túlterhelhetik a vállat.
  2. Az ülő életmód következtében megváltozik a vállöv statikája. A vállövet alkotó csontok, izmok és ízületek egyensúlya megváltozik a helytelen testtartástól, ez pedig fájdalommal jár.
  3.  A vállcsúcs (acromion) az életkor előrehaladtával anatómiai változáson mehet keresztül. Ez a lapocka egy részét érinti, ami kapcsolatban áll a kulcscsonttal. Segít, hogy a vállak megfelelően mozogjanak. Ezen változások közé tartozik a csontritkulás és az ízületi kopás is. Ez fájdalmat, merevséget és sérülésveszélyt jelent az érintetteknek.
  4. Nyáktömlő (bursa) gyulladása. Ezek a tömlők az ízületek körül helyezkednek el, és segítenek csökkenteni a súrlódást a csontok, izmok, ínak és bőr között. Ezt okozhatja a váll túlterhelése, ismétlődő mozdulatok vagy sérülések, mint egy hirtelen esés.
  5. Rotátor köpeny ín gyulladása (tendinitis), ami a vállízület körüli ínak gyulladását jelenti. A rotátor köpeny négy izomból és az azokhoz tartozó ínakból áll, amelyek a vállízületet veszik körül és stabilizálják. Ezek az ínak felelősek a váll különböző irányú mozgatásáért és emeléséért. A gyulladás fájdalmat, gyengeséget és korlátozott mozgást okoz.

A vállfájdalom kezelése:

Célunk a teljes mozgástartomány visszaállítása, a rotátor köpeny optimális működésének helyreállítása, a vállöv és a háti gerincszakasz megfelelő mozgásának kialakítása. A fájdalmak csökkentésében segíthetnek a non szteroid hatású gyulladáscsökkentők. Érdemes ülőmunka végzése során kialakítani egy olyan munkaállomást, ahol a jó testtartás fenntartható, a könyök alátámasztása és a monitor magassága pedig mind fontos tényező a fájdalom elkerülésében.

A műtét több hónapig tartó rehabilitációt von maga után, ezért érdemes ezt a krónikus állapotot elkerülni.

Ha észleltél a vállaidon fájdalmat, ha nem tudod csak egy bizonyos pontig felemelni a karodat és ez már a mindennapjaidra is kihat, foglalj időpontot a trehabba egy állapotfelmérésre és szakképzett fizioterapeutáink segítségével megkezdheted a gyógyulás folyamatát.

Ajánlott cikkek